Ideą tego projektu było wykorzystanie tworzenia komiksów jako metody podnoszenia kwestii młodych ludzi oraz odpowiedzią na potrzebę zwiększenia wiedzy i zrozumienia, jak działa lokalna demokracja uczestnicząca. Korzystanie z komiksów tworzy zabawne i wzbogacające doświadczenie zrozumienia procesów, struktur, systemów, ról i obowiązków, praw i własnego zaangażowania w demokrację uczestniczącą i przedstawicielską, dobre rządy i wpływ na organy decyzyjne. Jako metoda cyfrowa, interaktywne komiksy i filmy są zrozumiałym formatem, łatwym do zrozumienia przez młodzież i nastolatków w erze cyfrowej.

Projekt miał na celu wyposażenie osób pracujących z młodzieżą i liderów młodzieżowych w interaktywne narzędzia, takie jak tworzenie komiksów i filmów, aby poruszyć kwestie związane z młodzieżą i dać im szansę na poznanie lokalnych władz, działań organów publicznych, ich procedur, ról i obowiązków w społeczności, dowiedzieć się więcej o dobrym zarządzaniu, narzędziach partycypacyjnych, demokracji przedstawicielskiej, poprzez zestaw historii, wyborów i decyzji, które otworzą szansę na zbadanie i poruszanie się po różnych możliwościach poprzez dokonywanie różnych wyborów.

Główną aktywnością zorganizowaną w ramach tego projektu było szkolenie pracowników młodzieżowych, które odbyło się w Giumri w Armenii w dniach 21 – 27 marca 2023 r. W szkoleniu wzięło udział 28 osób z Polski, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Francji i Włoch.

Cele szkolenia w Giumri:

– Zwiększenie umiejętności osób pracujących z młodzieżą i liderów młodzieżowych, jak współtworzyć z młodymi ludźmi treść komiksów i filmów, które mają cel edukacyjny.

– Tworzenie komiksów tematycznych do wykorzystania po zakończeniu projektu, w dalszych doświadczeniach uczestników.

– Uzupełnienie zestawu narzędzi edukacji pozaformalnej o nowy zestaw narzędzi do tworzenia i wykorzystywania komiksów.

– Wymyślenie dalszych działań z podejściem współtworzenia partycypacyjnego, w którym materiały edukacyjne są tworzone przez grupę młodzież-dorośli i rozpowszechniane przez samą młodzież dla swoich rówieśników.

Projekt „Create to change” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Erasmus+. Numer projektu: 2021-2-PL01-KA153-YOU-000039763.